fbpx

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat w pływaniu - Ostrowiec Św.

09 lipiec 2023

Tegoroczne Letnie Mistrzostwa Polski juniorów 14 lat przeszły do historii. 4-dniowa rywalizacja na ostrowieckiej pływalni „Rawszczyzna” zgromadziła 498 zawodników ze 169 klubów. Były to bardzo udane zawody dla zawodników Korony-Swim Kielce. Czwórka naszych reprezentantów: Maja Chrabąszcz, Oliwia Piwońska, Ola Prasał i Maks Konopka rekordy życiowe poprawiali jak na zawołanie. W sumie popłynęli 8 razy w Finałach A i 6 razy w Finałach B dostarczając sobie, swoim rodzicom, kibicom i trenerowi Tomaszowi Żmiejko wielu powodów do zadowolenia.

Bohaterką tych Mistrzostw została Ola Prasał, która zdobyła trzy złote medale i jeden brązowy. Wygrywając 50, 100 i 200m stylem grzbietowym udowodniła że jest obecnie najlepszą grzbiecistką 14-letnią w Polsce! Wyniki uzyskane przez naszą zawodniczkę na 200m (2:19.42) i na 100m (1:04.62) to nowe rekordy klubu i województwa od kategorii Juniorek 14-letnich aż do seniorek. Medal brązowy Ola wywalczyła na 200m stylem zmiennych (do srebra brakło 0,07s). Wynik 2:27.01 to nowy rekord klubu od kategorii 14 lat do seniorów. W Finale 50m stylem dowolnym Ola zajęła czwarte miejsce a do podium tym razem brakło 0,05s. Warto dodać że swoim wynikiem na 100m grzbietem Ola złamała „magiczną” barierę 700 punktów FINA uzyskując ich 702!

Drugą bohaterką naszej ekipy została na pewno Oliwia Piwońska, która trzykrotnie popłynęła w finałach A. Na 100m stylem grzbietowym Oliwka była 5 (1:08,36) a do brązowego medalu zabrakło jedynie 0,3s. Na 200m stylem grzbietowym była 6 (2:29,12) a na 200m stylem zmiennym 8 (2:35,38).

Bardzo dobrze spisała się również pozostała dwójka naszych 14-latków. Maja Chrabąszcz w każdym swoim kolejnym starcie w stylu motylkowym poprawiała „życiówki”. Popłynęła w trzech Finałach B zajmując 12 miejsce w Polsce na 200 motylkiem, 13 na 100 motylkiem i 14 na 50 motylkiem.

Maks Konopka wygrał Finał B na 400 zmiennym i zajął tym samym 11 miejsce w Polsce na tym dystansie. W swoim drugim Finale B, na dystansie 200m stylem zmiennym był 9 i zajął ostatecznie 19 miejsce. Max płynął również morderczy dystans 1500m dowolnym w którym uplasował się na 13 pozycji.

Dla każdego młodego pływaka pierwsze Mistrzostwa Polski są pod wieloma względami szczególne. Są zawsze poprzedzone ciężkimi przygotowaniami i dostarczają dużej dawki emocji. Tym bardziej cieszy fakt, że były to tym razem w większości emocje pozytywne.

Serdecznie gratulujemy świetnej postawy naszym zawodnikom oraz trenerowi Tomaszowi Żmiejko.

Po tych mistrzostwach dla prawie wszystkich 14-letnich pływaków rozpoczęły się zasłużone wakacje.

Na swoje wakacje poczeka jeszcze Ola Prasał, która prosto po Mistrzostwach Polski wróciła na obóz Kadry Narodowej Juniorów Młodszych gdzie od 18 czerwca przygotowywuję się do startu na EYOF 2023, który rozpoczyna się 23 lipca w Mariborze. Życzymy Oli powodzenia i wszyscy trzymamy kciuki!

 
Galeria Wyniki